Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 25/11/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Fall Sándor, Nagy B. István
Titlul articolului: Tervezetek káosza
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=14704



Fotó: Mediafax

Az államfő, a kormány és a parlament egymástól függetlenül reformálná meg a választási rendszert.

Előzmények nélküli helyzetet eredményezett a Traian Băsescu államfő és a Călin Popescu-Tăriceanu miniszterelnök között hosszú ideje folyó politikai harc. Az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetéséről szóló vita nyomán ugyanis három hatalmi ágazat – az államfő, a kormány és a parlament – szintjén párhuzamosan, de egymástól függetlenül folyik a választási rendszer megreformálási folyamata.

Băsescu népszavazást írt ki a november 25-i európai parlamenti választások napjára, az erről szóló, kedden aláírt elnöki rendelet tegnap jelent meg a Hivatalos Közlönyben. Alig néhány órával később a kormány úgy döntött, hogy a parlament előtt felelősséget vállal a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Pro Democratia Egyesület által közösen kidolgozott új választási törvényért, amelynek legfontosabb eleme szintén az egyéni választókerületes rendszer bevezetése.

Eközben a szenátusban van az a törvénytervezet, amelyről a választási törvények kidolgozásáért felelős bizottság a múlt héten készítette el és utalta át a felsőháznak jelentését. Az események azt követően gyorsultak fel, hogy az államfő a múlt hét elején egyhetes ultimátumot adott az új választási törvénytervezet elkészítésére és kihirdethetővé tételére. Olvassa el írásunkat!

Választási reform: teljes a káosz

Az államfő, a kormány és a parlament is a saját tervezetét erőlteti.

Hétfőn, október 29-én vállal felelősséget a kormány a parlamentben a törvényhozás tagjainak választási rendszerét megreformáló törvénytervezetért. A Călin Popescu-Tăriceanu vezette kabinet tagjai tegnap rendkívüli ülésen fogadták el a Pro Democratia Egyesület és a PNL által közösen kidolgozott tervezetet. A döntésre ugyanazon a napon került sor, amikor a Hivatalos Közlönyben megjelent a Traian Băsescu által kedden aláírt államfői rendelet a népszavazás kiírásáról, amelyen az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetéséről dönt majd a lakosság.

A kormányülésen jóváhagyott tervezetet eljuttatták a parlamentbe, a szenátus és a képviselőház állandó bizottságai pedig vita után úgy döntöttek, hogy a felelősségvállalásra hétfőn 16 órakor kerül sor a két ház együttes plenáris ülésén. Ioan Munteanu, a képviselőház jegyzője tegnap közölte: a honatyák szombaton 14 óráig nyújthatják be javaslataikat az új választási törvény módosítására. A felelősségvállalás pillanatáig a kormány eldönti, hogy milyen módosítási javaslatokat fogad el, és mit hagy ki a tervezet végleges változatából. Az állandó bizottságok arról is döntöttek, hogy a pártok november 1-jéig nyújthatnak be bizalmatlansági indítványt. Az alkotmány értelmében a kormány megbukik, ha a felelősségvállalástól számított három napon belül benyújtott bizalmatlansági indítványt a parlament elfogadja. Ha az indítványt elutasítják, a kormányzati felelősségvállalás tárgyát képező törvénytervezet elfogadottnak tekintendő. A bizalmatlansági indítvány veszélye – úgy tűnik – ezúttal nem fenyegeti a Tăriceanu-kabinetet, mivel a Nagy-Románia Párt (PRM), amely néhány nappal korábban kilátásba helyezte ezt a lépést, tegnapra visszakozott, és bejelentette: nem nyújt be indítványt, de támogatja bármelyik parlamenti párt hasonló kezdeményezését. A többi párt nem tervezi bizalmi szavazás elé állítani a kormányt.

A parlament házbizottságainak együttes ülésén a szociáldemokrata (PSD) Nicolae Văcăroiu, a szenátus elnöke sérelmezte, hogy mind az államfő, mind pedig a miniszterelnök semmibe veszi a parlamentet, hiszen Băsescu referendumot írt ki, a kormány pedig felelősséget kíván vállalni az egyéni választókerületes népszavazás kapcsán, ugyanakkor a szenátus előtt is van egy hasonló tervezet. Călin Popescu-Tăriceanu ezzel kapcsolatosan tegnap elmondta, az utolsó pillanatig arra számított, hogy a törvényhozási vita gyorsabb ütemben zajlik, a parlamenti döntés hiányában pedig arra kényszerült, hogy a kormányzati felelősségvállalást javasolja.

Variációk egy témára

A népszavazást kiíró államfő és a kormány lényegében ugyanazt az alapelvet, az egyéni választókerületes rendszer bevezetését szorgalmazza. A két elképzelés közötti különbség a mandátumok elosztásának módszerével kapcsolatos. A kormány tervezete gyakorlatilag megegyezik azzal, amelyet a választási törvényekért felelős parlamenti bizottság a múlt héten elfogadott és továbbított a szenátusnak. A tervezet szerint a képviselői és szenátori mandátumok elosztása két szakaszban történik. A mandátumok felét automatikusan megkapják azok a jelöltek, akik az egyéni választókerületekben a legtöbb szavazatot szerzik meg. A többi mandátumot a következőképpen osztanák le: megállapítják, hány mandátum jár minden egyes alakulatnak, a választókerületben szerzett szavazatok számával arányosan, ebből levonják a már elnyert mandátumok számát, és a megmaradó mandátumokat azok a pártok kapják, amelyek a második vagy harmadik helyen végeztek. Ennek a rendszernek az előnye az, hogy a legerősebb jelöltet nem támogató szavazópolgárok voksai nem vesznek el, hanem újraosztásra kerülnek, így a kisebb pártoknak is esélyük van a parlamentbe kerülésre.

A Traian Băsescu államfő által javasolt kétfordulós, többségi egyéni választókerületes rendszerben automatikusan parlamenti mandátumhoz jut az a jelölt, aki megszerzi a szavazatok abszolút többségét. Ha egyetlen jelölt sem kapja meg a szavazatok 50 százalékát, plusz egy voksot, második fordulót rendeznek a két első helyezett jelölt részvételével, és a győztes jut mandátumhoz. Ez a rendszer a nagy pártoknak kedvez. Mivel a nem győztes jelöltre leadott szavazatok elvesznek, előfordulhat, hogy egy párt akkor sem képviseltetheti magát a törvényhozásban, ha jelöltjei a voksoknak akár 49 százalékát szerzik meg az egyéni választókerületekben.

Az RMDSZ a kisebbik rosszat támogatja

Márton Árpád, az RMDSZ képviselőházi frakciójának vezetője szerint az új választási törvénytervezet miatt kialakult politikai helyzetet a teljes káosz jellemzi. A képviselő lapunknak nyilatkozva rámutatott: jelenleg három önálló törvényalkotási kezdeményezés létezik, ezek közül az egyik a Pro Democratia Egyesület javaslatán alapul, és a választási törvények kidolgozásáért felelős parlamenti bizottság jóváhagyásával már a szenátus elé került. A tervezetnek az a változata, amelyért a Tăriceanu-kabinet felelősséget vállal, és amelyet már el is juttattak a parlamentbe, nagyjából megegyezik az elsővel. Harmadikként ott van a Traian Băsescu államfő kétfordulós, többségi, egyéni választókerületes rendszert előíró elképzelése. Márton szerint a romániai magyarság képviseleti érdekeinek egyik tervezet sem felel meg százszázalékosan, viszont ehhez az a tervezet áll a legközelebb, amelyért a kabinet felelősséget vállal. „Ebből kifolyólag az RMDSZ mindenképp ezt támogatja, viszont a tervezetnek a két ház együttes ülésén történő megvitatásáig hátralévő öt nap alatt mindenképpen benyújtjuk módosító javaslatainkat. Ezek nagyjából megegyeznek az eddig javasoltakkal, azaz hogy a törvény tartalmazza az egyéni választókerületek pontos behatárolását, úgy alakítva ki azokat, hogy vegyék figyelembe a magyar lakosság eloszlását, és ennek megfelelően alakítsák ki a kerületeket. „Ez röviden annyit jelent, hogy az elosztásnál ne darabolják fel a magyar tömböket” – fejtette ki Márton Árpád. Egy másik javaslat az, hogy a parlamenti választásokon a megmaradt szavazatokat pártlisták szerint osszák szét az alakulatok között, és ne „oroszrulettszerűen”, tette hozzá a frakcióvezető.

A képviselő szerint senki sem tud pontos választ adni arra kérdésre, hogy mi következik abban az esetben, ha a referendum sikeres lesz. Erre az esetre a törvény konkrét eljárást ír elő, amelynek értelmében új törvénytervezetet kell összeállítani és benyújtani. Az új jogszabálytervezetet benyújthatja a kormány, egy politikai alakulat vagy bárki, aki 100 ezer támogató aláírást összegyűjt erre a célra. A tervezet ezt követően bejárja a megszokott törvényalkotási utat: a szöveg a benyújtást követően először az erre a célra létrehozott parlamenti bizottsághoz kerül, amely jóváhagyás után átküldi a szenátusnak, onnan pedig a képviselőház veszi át. Miután a tervezetet mindkét ház megvitatta és elfogadta, következik az utolsó procedurális lépés, az államfői kihirdetés.

A jelenlegi helyzet sokkal összetettebb, mivel az államfői javaslaton kívül létezik még két, gyakorlatilag ugyanazt a célt követő tervezet, amelyet kihirdetés előtt Băsescu visszaküldhet a parlamentbe, ezzel pedig ismét elodázhatja az új választási törvény életbelépését, fejtegette Márton. Viszont ha a referendum sikeres, akkor a két tervezet okafogyottá válik, és az államfői javaslat indul el a törvényalkotás útján. Ez annyit jelent, hogy ha nem kerül sor előrehozott választásokra, akkor a választási reform folyamata akár egy évig is elhúzódhat, mivel az államfő által javasolt rendszert a népszavazásra bocsátott kérdés értelmében a következő, 2008 végén esedékes parlamenti választásokon már alkalmazni kell.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.